Porch Stomp and Flatfoot Flatbush are a part of Make Music New York, a registered 501(c)(3).

 

 

  

2019 Performers

Admiral Radio, Alethea, Ali Aslam, Ali Sperry, Amanda Rose Riley, Andrew Dunn, Angelina DelCarmen Project, Anna May, Bears of Alaska,  The BEasy Band,  Belle Curves, Ben Kogan, Bert Lee, Bethlehem and Sad Patrick, Bob Malenky, Bluegrass Collusion, Blue Plate Special, Bluestone 739, Bobby Blue the Balladeer, Bobby Hawk,  Brandon Whightsel,  Braxton Hicks, Brent Funkhouser, Brooke McGowan,  Bruno Bruzzese,  Cait and the Critters, Cardboard Rocketship,Carl Banks, The Cheddar Boys, Chelsea Paolini, Chris Bethmann , Chris Michael, Chris Q. Murphy, Christine Sweeney,  Clover's Curfew,  Cole Quest and the City Pickers,Country City Band, The Crusty Gentlemen, Dani Mari, Daniel Rauchwerk, Dave & Susan Cadaqu, David Redbranch, The Deadbeat Racketeers, Debe Dalton, Deborah Karpel, Doctor Delia, Doll Magdalene, Doug Goldstein,   Duke’s and the Package, Edith & the Why Nots,, The Eephus Band, Elana Brody, Eliza and the Organix, Emily McNally, Erel, Erik Frandsen, Eoin Kearns and Niall O’Leary, Eron Ackerman, Evy Mayer, E.W. Harris, Fabio Fantuzzi,  Fiddler & The Crossroads, Flora Midwood,  Francis Falls, Gabrielle Marlena, Girl Named T, Glaser Drive, Goodsound, Greta Keating, Gotham City Pickers, HAM Rodeo, Haunted Like Human, HECATE, I’m Not Holden Caulfield,Jammin with Jen, Jane Byaela, Jared Lucrow, Jasper Lewis,  Jeff Jacobs, Jeremy Aaron,  Jeremy Ain, Jesse Cohen,  Jim from Kansas, Johanna Wacker and Mary Duet,  Johnny Nale & Lisa Arce,  Jo Kroger, Jo Malbec, Jonathan Isaac Hagen, ,Jon Luongo,   Jordan Siwek, Josh Taylor, Judy Kass, Justin Kirk, Kama Linden,  Karen Bella,  Karen Dahlstrom, Kate Prascher, Ken Shoji,  Kevin and Cynthia,  Kiril Orenstein, The Kneeling Drunkards,  Kyle Lacy, Lacy James, Lara Ewen, Lara Ewing, Lara Tubman, Larry Legend,  Lessick & Lincoln & Cohen,  Less Than Three, Laura Zarougian, Lauren Scott,  Lenny Molotov, Lindsey Wilson, The Locksmiths, Lonesome Fausto and Friends,  Louise Luger, Lovers League,Man Made Hills, Mandology, Mar Sala, Mara Yaffee, Marcus Jade, Mark Eliot, Mark Meyer,  Mark Singer, Martin Swinger, May Cheung, The Merchantillers,  The Miss Adventures, Mississippi Cotten, Michael Cobb, Michael Donovan,  Michael Lydon, Mike Clifford/ Zach Williams, Mike O' Malley, Miwa Gemini, Monica Passin aka Li'l Mo,   Mountain Maidens, Naeemah, Naomi Vernon,  Nessa, The New Students, Niall Connolly, Nick Horner Family, Nico Padden, Noah Evan Wilson, Olivia and the Significant Others, Out of System Transfer, Pancho Villa's Skull,  Paper Anniversary, Paul Tabachneck, Peadar Hickey, Petra Jasmiina, The Pens, Phil Gammage, Phyllis Elkind,  Preetha & The River Rogues, Racket River Girls, Rella, Reverend TJ McGlinchey, Robert Brashear, Robin Rothman, Robin Greenstein, Roger Manning, Rory D'Lasnow, Ruby Landen, Rustkickers, Ryan Luce, Sarah, Sara Gargano, Sam Brian, Sam Dallas Trio, Sean Kiely, The Sheriff of Goodtimes, Snowy Mountain Sisters, Sophie Buskin, Sourdoe, String Thirys, Stefanie Austin, Stephen Artemis Jr., Steven Blane, Steven Walsh, Sunny's All Stars, The Tall Pines, Tara Dente, Tomoko, Jiayi and Rob,  Tom Schecter,  Tone, Toni and Jeffrey, Tracy Thorne, Turnpike, Val Kinzler, Violizzy and Friends, Z-Man, and Zoe Guigeno

2018 Performers

Aaron Randolph, Alethea and the Lost Cousins, Alex Kramer, Alex MacKinnon, Amanda Frey, Amelia, Jon and Stephen, Andrew Vladeck, Ange and Jeff, Anneliese McCarthy, Bartees Cox, Bears of Alaska, Ben Grace, Bert Lee, Blue Plate Special, Bluegrass Collusion, Brooklyn Conservatory of Music Bluegrass Jam, Bucky Hayes, Cait and the Critters, Cancion Franklin, Carl Banks, Caroline Cotter, Chris Q Murphy, Christine Sweeney, Cole Quest and the City Pickers, Cory J Shelly, Cowboys and Indians Band, Curtis and Carla, Cynthia and Kevin, Dan Rauchwerk, Dani Mari, Danni Christian, David Redbranch, David Roger Grossman, Debe Dalton, Dishonest Fiddlers, DK and the Joy Machine, E.W. Harris, Edith, Elana Low Jolley, Emily Frembgen, Eric Lee, Feather, Finn & His Rustkickers, Glaser Drive, Greta Keating, Hameer Zawawi, He Bird, She Bird, Heatherly, Hecate, Hilary Hawke and The Wild Goats, Hopalong Andrew, Howard Weinberg, Hudson Valley Sally, Jake Blount, James Hearne, Jeremy Aaron, Joanna Sternberg, Joel and, Emma Turoff, Joel Landy, Jon Freeman, Joshua Garcia, Judy Kass, Karen Hudson River Trio, Keepin' the Family, Kelli Bruno, Kelly Quigley, Larry Legend, Laura Zarougian and Metok, Lauren Scott, Lindsey Wilson, Lucy & Darius Kalantari, Mara Yaffee, Maria DiFabbio, Mark Meyer, May Cheung, Megg Farrell, Meghann Wright, Melody Allegra Berger, Michael Barrett Donovan, Miwa Gemini, Monica Quaintence, Naeemah, Nate Gerry, Nate Taylor, Nathan Xander, Niall Connolly, Nico Padden, Nicole and Max, Out of System Transfer, Pandafan, Paper Anniversary, Peepa Jean, Petra Jasmiina Haapmaki, Pinkie Promise, Robert Brashear, RoseAnn Fino, Sally Campbell, Sam and Tom, Sean Kiely, Stan Baum, The Eephus Band, The Habit, The Locksmiths, The Mead Mountain Resonators, The Merchantillers, The Morning Sea, The String Thirys, Tone and Trip, Two Brown Eyes, VioLizzy

2017 Performers

The 2nd Avenue Mountain Boys, Alex MacKinnon, Alice Howe, Allison Guinn, All Hands on Deck, Anneliese McCarthy, Bad Faces, Barbara Ely, Bears of Alaska, Belle-Skinner, Ben Kogan Band, Bluegrass Book Club, Bonehart Flannigan, Brian Stollery, Brotherhood, The Brooklyn Bluegrass Collective, Cait and the Critters, Calotype, Carl Banks, Christian Apuzzo, Christine Sweeney, The City Stompers, Cory Shelley, Crystal Jurado, Curtis and Carla, David Redbranch, The Ditmas Pickers, DK & the Joy Machine, DOUGMORE, Driftwood Soldier, East Kill Gypsies, Erel Pilo, Felix Slim, Fort Vine, Graham Norwood, Hecate, Hopalong Andrew, Jalopy Jr Folk School, Jason Didner and the Jungle Gym Jam, Jason Reischel, Jeremy Ain, Jon Freeman, The Hoover Dames, The Karen Hudson River Trio, Kathy Zimmer, Kelli Bruno, The Kneeling Drunkards, Krithi, Larry Legend, Lauren Scott, Leaky Lou and the Whistleblowers, The Locksmiths, Lucy Kalantari, Marialena DiFabbio, Mark Meyer, Marri Baehr, Melodic Miners, Nagano/Harmet/Shachar Freegrass Trio, Nathan Xander, Nessa, The New Students, Nick Horner Family, NYC Barn Dance, Owl and Wolf, Pam Agaloos, Paper Anniversary, The Pens, Peter Stampfel The Red Hook Irregulars, The Rustkickers, Sam Jackson, Shovel Ready String Band, Silbin Sandovar, Spuyten Duyvil, Stephen Blair and Amelia Bane, The String Thirys

2016 Performers

Actual Wolf, Andi Rae, DK & The Joy Machine, Jasper Lewis, Jesse Levy, Kneeling Drunkards, Juliette Strong, Barry Komitor & Friends, Lucy Kalentari, Jess Labus, 

Craig Greenberg, Krithi, Jesse Merandy of The Breakneck Boys, Dan Saulpaugh,

Meghann Wright, Carl Banks, Owl and Wolf, Calotype, Fort Vine, Sky Diamonds, Alex McKinnon, Eric Vitoff, My Other Axe, DOUGMORE, The Tumble, 2nd Avenue Mountain Boys, Fausto Bozza,The Pens,The Crusty Gentlemen, Curtis and Carla, Spuyten Duyvil,

Frank Bell, The New Students, String Sound, Bonehardt Flannigan, Stillhouse 

Widows, Moonshine Falls, Keepin' The Family, Squirrels of Connecticut & Tanbark